Crna Gora, prema godišnjem izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma (WEF), nalazi se na 44. mjestu po konkurentnosti u oblasti informacionih tehnologija. Dokument je objavljen 12. aprila i u njemu se razmatra kompletno stanje IT sektora za 138 zemalja svijeta. Stalni globalni ekonomski rast informatičke industrije uslovio je da stanje IT konkurentnosti u zemljama širom svijeta direktno utiče na konkurentnost cjelokupne privrede. Zato velike kompanije pridaju poseban značaj stanju IT konkurentnosti zemlje u kojoj planiraju investicije. Sudeći prema procjenama stručnjaka Svjetskog ekonomskog foruma, Crna Gora (44) je, poslije Slovenije (34) – koja je jedina u EU, najprivlačnija zemlja za potencijalne investitore u regionu kada je riječ o oblasti informacionog društva.
Crna Gora, prema godišnjem izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma (WEF), nalazi se na 44. mjestu po konkurentnosti u oblasti informacionih tehnologija.
Dokument je objavljen 12. aprila i u njemu se razmatra kompletno stanje IT sektora za 138 zemalja svijeta.
Izvještaj
Stalni globalni ekonomski rast informatičke industrije uslovio je da stanje IT konkurentnosti u zemljama širom svijeta direktno utiče na konkurentnost cjelokupne privrede. Zato velike kompanije pridaju poseban značaj stanju IT konkurentnosti zemlje u kojoj planiraju investicije.
Sudeći prema procjenama stručnjaka Svjetskog ekonomskog foruma, Crna Gora (44) je, poslije Slovenije (34) – koja je jedina u EU, najprivlačnija zemlja za potencijalne investitore u regionu kada je riječ o oblasti informacionog društva.
Slijede Hrvatska na 54, Makedonija na 72, Srbija na 93. poziciji i Bosna i Hercegovina na 110. poziciji.
Iz crnogorskog Ministarstva za informaciono društvo I telekomunikacije su kazali da su zadovoljni postignutim rezultatima na polju razvoja konkurentnosti u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologije u Crnoj Gori.
- Naime, 44. mjesto u konkurenciji 138 zemalja svijeta impresivan je rezulat i svojevrsno priznanje za našu zemlju, ali istovremeno i velika obaveza da u vremenu koje je pred nama pokušamo napravimo iskorak ka vrhu ljestvice. Posebno nas raduje što je Crna Gora od ukupno devet oblasti koje se istražuju najbolji rezultat ostvarila na polju spremnosti pojedinaca za korišćenje ICT-a gdje se nalazi na 37. mjestu. Upravo je ovo jedan od indikatora, odnosno oslonaca razvoja ICT u svakoj zemlji, a što će sigurno biti „ vjetar u jedra“ i za nas u narednom periodu-, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Lideri
Prema WEF istraživanju, najkonkurentnija ICT zemlja i ove godine je Švedska, a slijede Singapur i Finska. Na četvrtom i petom mjestu nalaze se Švajcarska i SAD, odnosno na istim kao i prošle godine. Trend pogoršanja bilježe Mađarska, koja je sa 33. pala na 49. poziciju u četiri godine i Slovačka, koja je pala na 69. mjesto u odnosu na prošlogodišnje 47. Time je Slovačka lošije pozicionira od Grčke, koja je na 64. i Rumunije, koja je na 65. mjestu. Kina je ove godine na 36. poziciji. Inače, ove godine u prvih deset ušle su zemlje poznatije kao azijski tigrovi, među kojima su Tajvan i Koreja, koji su se našli na visokom šestom, odnosno desetom mjestu. Posljednje mjesto u ovogodišnjem istraživanju pripalo je afričkoj državi Čad kao najnerazvijenijoj zemlji svijeta.